Časté dotazy:

ANO. Je to moderní endoskopická metoda, která slouží i jako základní diagnostika při neplodnosti a problémech s otěhotněním. Existují pracoviště, které běžně používají velmi tenké optiky - průměru několika milimetrů.

Nejčastěji ji podstupují ženy v období kolem přechodu, důvodem bývá abnormální krvácení nebo abnormální ultrazvukový nález. Je také ideální při léčbě neplodnosti dané děložními srůsty. V 10 % je totiž její příčinou děložní faktor, který právě hysteroskopie umí odhalit. Ambulantní hysteroskopie je také vhodná při odstraňování reziduí po porodu či při problémech s nitroděložním tělískem.

Díky operačním nástrojům, které jsou tenčí než při zavádění nitroděložního tělíska, není při zákroku zpravidla nutné žádné umrtvení. Pro většinu žen je bezbolestný. Pokud některé pacientky hovoří o diskomfortu, přirovnávají jej v naprosté většině případů maximálně k bolestivé menstruaci.

Žena zpravidla po zákroku 1-3 dny špiní, hygienická opatření během tohoto období postačí jako při probíhající menstruaci.

Dříve prováděná kyretáž (=tj separovaná abraze) je zákrok, který se dělá kovovým nástrojem - tzv.kyretou naslepo, jen na základě citu v prstech. Moderní endoskopické metody zavedením tenké kamery nejprve umožní okem přehlédnout děložní dutinu a event. cíleněn odstranit např. polyp.

Krvácení po hysteroskopii je většinou mírné, trvající pár hodin až dní. Také záleží, zda se jednalo jen o diagnostickou nebo operační hysteroskopii. Pokud je krvácení silnější (t.j. během 1 hodiny silně prosáklé 3 a více vložek), doporučuje se ihned vyhledat lékaře (obvodního gynekologa, v akutním stavu pohotovost v nemocnici).


Pobyt se velmi liší, ve kterém zařízení je prováděn.

Obecně ve státní nemocnici probíhá asi takto - v 7 ráno nastoupíte, podepíšete papíry, převlečete se do pyžama a budete čekat na pokoji než na Vás přijde ,,řada" - často jsou zákroky až po obědě. Pak operační sál, narkóza trvá 15minut. Pak zpět na pokoj, když je vše bez komplikací, čeká se na propouštěcí zprávu a odcházíte kolem 15-18hodiny domu.

Na soukromých klinikách Vás většinou objednají na přesný čas (tj třeba na 11 hod), nachystání trvá pár minut a za 2 hodiny jste propuštěna (je potřeba mít odvoz).
Většinou ze zkušeností pacientek je daleko příjemnější menší pracoviště než "fabrika" v nemocnici, kde není tak individuální přístup.